Szkoła
Szkoła w nowej odsłonie.
W trakcie modernizacji.
Nasza szkoła_przed remontem.
Wejście główne.
Profesjonalne zajęcia sportowe.
Na profesjonalnym obiekcie.
Rowerem do szkoły.
Szybko i bezpiecznie.
Lubimy się uczyć.
Pogłębiamy wiedzę.
Współpraca z uczelniami.
Drzwi do kariery.
Uczymy się języków.
Bez barier.
Piękna okolica.
Dużo zieleni.
Nowoczesna biblioteka i czytelnia.
Bogaty księgozbiór.
Nasz Maczek.
Maczkowy mural.

 

W piątek 5 listopada klasa 2e, wraz z nauczycielkami p. Agnieszką Kobus oraz p. Agnieszką Szołkowską, wybrała się na wycieczkę do Wilanowa, żeby odkryć sekrety baroku w tamtejszym pałacu.

Pierwszym punktem zwiedzania było wnętrze letniej rezydencji Jana III Sobieskiego, między innymi biblioteki, sali balowej i sypialni pary królewskiej (warto dodać, że w XVII wieku małżonkowie mieli osobne sypialnie). 

Odkryliśmy tajemnice królewskiej alkowy, dowiedzieliśmy się, że żadne pomieszczenie nie mogło mieć białych ścian, w każdym pokoju przedstawiano oryginalne motywy i symbolikę, zobaczyliśmy m.in. pokoje przestawiające cztery pory roku.

Poznaliśmy tradycje przedmałżeńskie, Jana III Sobieskiego, który ożenił się z ukochaną Marysieńką. Przyszły król codziennie dostarczał wybrance bukiet kwiatów, ważny był ich kolor, ponieważ kolory oznaczały fazy związku. Marysieńka na początku otrzymywała bukiety koloru białego oznaczające niewinność, następnie różowe (czystość), a dzień przed ślubem dostarczono jej czerwone róże, które symbolizują namiętność. Natomiast kobiety nie przyjmowały chętnie kwiatów koloru niebieskiego, gdyż niebieski oznaczał tylko przyjaźń.

Wspaniałym przeżyciem była również nauka tańców dawnych i przebranie się w sarmackie stroje z epoki. Przy tej okazji wiele dowiedzieliśmy się o trudnych czasach dla kobiet, które przed czasami królowej Marysieńki nie miały żadnych praw. Nie mogły się uczyć, były całkowicie podporządkowane mężczyznom, a ich obowiązkiem było noszenie obcisłych gorsetów(już od 7 roku życia), co powodowało wiele problemów ze zdrowiem, nieprawidłową budowę ciała oraz mogło doprowadzić to nawet to śmierci.

Wycieczka sprawiła, że Pałac w Wilanowie stał się miejscem, do którego chętnie będziemy wracać.

Justyna Ślubowska 2e. 

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP