Nasz patron

Generał Stanisław MACZEK (1892-1994) - to jeden z najwybitniejszych dowódców okresu Polski Walczącej, znakomity taktyk, świetny organizator i twórca 1 Dywizji Pancernej, która przyczyniła się do rozsławienia imienia Polski na Zachodzie. Do dziś mieszkańcy miast wyzwolonych przez pancerniaków gen. Maczka (Polska - Łańcut, Rzeszów, Jordanów, Francja - Falaise, St.Omer, Abeville, Belgia - Ypres, Gandawa, Holandia - Breda, Niemcy - Wilhelmshaven) pamiętają o bohaterskich, polskich żołnierzach i ich dowódcy. Działalność generała wpisała się w polską tradycję walki o niepodległość. Ta tradycja będzie nam zawsze bliska.
Generał Maczek może być dla nas wzorem patriotyzmu oraz odpowiedzialności za siebie i innych. Walcząc na wielu frontach, będąc dowódcą różnych formacji wojskowych, przeszedł wszystkie szczeble kariery wojskowej, aż do rangi generała broni. Jego czyny i poświęcenie w walce zostały uhonorowane wieloma ważnymi odznaczeniami ( m.in. Order Wojenny Virtuti Militari 3,4 i 5 klasy, Order Polonia Restituta 1 i 3 klasy, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi z mieczami ).Swoje wojenne wspomnienia zawarł w książce zatytułowanej: "Od podwody do czołga. Wspomnienia wojenne 1918-1945". Stanisław Maczek to nie tylko żołnierz, to także wrażliwy, kochający rodzinę i ojczyznę człowiek. Doskonały sportowiec, świetny i dowcipny gawędziarz. Polak, który tak ukochał piękno swej ziemi, że dla jej wolności poświęcił większość ze swego długiego życia. Wystarczy zapamiętać jego słowa:

"Żołnierz polski bić się może o wolność wielu narodów - umiera tylko dla Polski".

Po zakończeniu służby w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie gen. Maczek spędził50 lat na emigracji - w Szkocji. Utrzymywał serdeczne kontakty ze swoimi żołnierzami, był gościem wielu uroczystości rocznicowych. Zmarł w 1994 roku w Edynburgu w Szkocji. Żył 102 lata. Przeżył je tak, że jego nazwisko znalazło swoje miejsce w podręcznikach i encyklopediach, a życiorysu uczą się uczniowie szkół noszących jego imię.
Życiorys ten ukazuje, że generał Stanisław Maczek to postać godna najwyższego szacunku. Patron ponadczasowy, mogący być wzorem dla dzisiejszego pokolenia młodzieży i dla następnych.
01 października 1995 r. w Warszawie odsłonięto pomnik 1 Dywizji Pancernej. Upamiętnia on dywizję polską, która walcząc u boku aliantów wyzwoliła spod okupacji niemieckiej ponad 100 miast Francji, Belgii i Holandii. W ten sposób Polska po 50-ciu latach oddała hołd swym żołnierzom, a Ci, którzy pamiętają, mają możliwość złożenia kwiatów, spotkania w gronie "Maczkowców" i wysłuchania wspomnień o ich dowódcy "Bacy" - generale Stanisławie Maczku.

 

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP