Szkoła

 

W otoczonym murem getcie warszawskim naziści zamknęli ponad 400 tys. Żydów ze stolicy i okolic. Byli tam także przesiedleńcy z ziem wcielonych do III Rzeszy.

Dziś - w tym trudnym czasie epidemii i izolacji, kiedy szczególnie ważna jest solidarność - nasze myśli kierujemy w stronę tych, którzy 78 lat temu, dokładnie 19 kwietnia 1943 roku - w wigilię święta Pesach - stanęli na przeciw niemieckich oddziałów zbrojnym. Było to  pierwsze miejskie powstanie w okupowanej Europie. Walczyli o godność, bez wielkich nadziei na zwyciestwo. Zginęła większość bojowników, a pozostająca na terenie getta ludność została deportowana do obozów zagłady. Większość budynków z terenu getta została spalona.

Jeszcze wyraźniej brzmią też dziś słowa Mariana Turskiego, więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Buchenwald, członka Rady Społecznej RPO, który w styczniu apelował:

Nie bądźcie obojętni!

W związku z akcją Żonkile i dzisiejszą rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, możemy upamiętnić tę tragedię oglądając film, który ukazuje ów powstanie. Film trwa 25 minut i będzie aktywny od godz. 8.00. Oczywiście potem będzie go można odtworzyć w dowolnym momencie.... https://liblink.pl/C2vSCaIt1U

Już dziś, w 78. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim, w @warszawa o 12.00 zabrzmią syreny. Zatrzymajmy się, znajdźmy moment na zadumę i refleksję, oddajmy hołd powstańcom. Pokażmy, że #ŁączyNasPamięć.

MuszkA / M. Ortega-Leciejewska

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP