Szkoła

19 kwietnia 2021 roku obchodzimy 78 rocznicę wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Aby upamiętnić to zdarzenie, co roku Muzeum Historii Żydów Polskich organizuje ,,Akcję Żonkile’’. Marek Edelman, jeden z nielicznych ocalałych z likwidacji getta, w każdą rocznicę wybuchu powstania dostawał od anonimowego nadawcy bukiet żółtych żonkili, które sam później zanosił pod pomnik Bohaterów Warszawskiego Getta. W jego ślady poszło wiele ludzi. Tak właśnie żonkile stały się symbolem obchodów rocznic tego wydarzenia. 

Celem akcji jest przede wszystkim zachowanie pamięci o wydarzeniach z kwietnia 1943 roku oraz o ich bohaterach, pamięci o pierwszym powstaniu w Warszawie, wyprzedzającym o niemal półtora roku Powstanie Warszawskie.

Znaczenie Powstania w Getcie, dla walczących w nim żołnierzy, oddają słowa wypowiedziane przez Izraela Chaima Wilner, ps. Jurek: 

,,My nie chcemy ratować życia. Żaden z nas żywy z tego nie wyjdzie. My chcemy ratować ludzką godność’’

Akcja Żonkile jest też najlepszą okazją do nauki o przeszłości, która pomimo naszych różnic, jednoczy nas wszystkich.

Już od paru lat, 19 kwietnia setki wolontariuszy wychodzą na ulice Warszawy rozdając papierowe żonkile, zachęcając do przyczepienia ich na ubrania oraz opowiadają historię powstania w getcie. W tym roku, z powodu pandemii, większość wydarzeń odbędzie się w formie online, co nie umniejsza jednak wagi tej rocznicy!

Poniżej znajduję się link do kalendarza wydarzeń zorganizowanych przez Muzeum Polin. Zachęcamy do odwiedzenia też strony internetowej Muzeum Historii Żydów Polskich.

,,Łączy nas pamięć’’

LINK: https://www.polin.pl/pl/calendar 

Ewa Baszuk uczennica 2f LO

 

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP