Szkoła

     Jest to doroczne święto organizowane przez UNESCO i obchodzone od 1995 roku. A wszystko zaczęło się w roku 1926 w Katalonii. Dzień 23 kwietnia jest tam świętem narodowym, obchodzonym jako dzień patrona – św. Jerzego. Zgodnie z tradycją w ten dzień mężczyźni obdarowywali kobiety czerwonymi RÓŻAMI, a z czasem one zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci KSIĄŻEK.

Idea ta tak bardzo się rozpowszechniła, że UNESCO ustanowiło tytuł Światowej Stolicy Książki, przyznawany co roku temu miastu, które przygotuje najlepszy program promujący książki i czytelnictwo. 

Pierwszy był, w 2001 roku, Madryt.  Później  m.in. Aleksandria, Montreal, Amsterdam, Buenos Aires. W 2016 roku  takim  wybranym, pierwszym w Polsce, miastem został Wrocław.  Spełnił wszystkie wymagane kryteria komisji   i zdobył ten zaszczytny tytuł. Kadencja trwała dokładnie rok, a Wrocław pełnił też równocześnie rolę Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Wszystkie te działania mają na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i  lepszą ochronę własności intelektualnej. Trzeba o tym pamiętać, szanować  dokonania wszystkich twórców i wciąż przypominać ich prawa.               

E.K. (Biblioteka)

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP