Szkoła

             Dziś obchodzimy Dzień Ziemi. Motywem przewodnim w tym roku, a zarazem hasłem obchodów, jest "Działanie na rzecz ochrony klimatu". W 2020 roku inicjatywy ekologiczne mają skupić się przede wszystkim na wyzwaniach związanych z postępującymi zmianami klimatycznymi.

Celem ustanowienia Dnia Ziemi była potrzeba uświadomienia problemów związanych ze zmianami klimatu, brakiem dostępu do wody pitnej, wymieraniem gatunków czy przeludnieniem. Tego dnia promowane są działania, które walczą z zanieczyszczeniem środowiska.

Pierwszy raz Dzień Ziemi świętowany był 22 kwietnia 1970 w Stanach Zjednoczonych. W masowych protestach nawołujących do ochrony klimatu udział wzięło ponad 20 milionów Amerykanów. Tego samego roku powołano do życia Amerykańską Agencję Ochrony Środowiska i podpisano wiele aktów prawnych, których celem była ochrona zagrożonych gatunków. W 2020 roku wydarzenia i akcje tworzone w ramach obchodów Dnia Ziemi zostają przeniesione do internetu.

W Polsce wydarzenia związane z Dniem Ziemi prowadzi Ministerstwo Klimatu, które przygotowało warsztaty on-line przygotowane we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska, Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Ministerstwem Edukacji Narodowej. Warsztaty, których patronem jest prezydent Andrzej Duda, udostępnione zostaną na stronie www.dzienziemiwmk.pl  Transmisja ma być prowadzona od godziny 11:40.

Na stronie earthday.org można znaleźć także listę działań na rzecz ochrony klimatu, które podzielone zostały ze względu na region. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi.

Niech nas połączy idea troski o naszą planetę!

klasa 1c, Agnieszka Szołkowska, Bożenna Zahorska

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP