Szkoła

Dzięki mechanice kwantowej nie tylko lepiej rozumiemy zjawiska zachodzące w mikroświecie, ale także umiemy skonstruować urządzenia, które mogą działać tylko dzięki zjawiskom kwantowym: diody, lasery półprzewodnikowe, magnesy nadprzewodzące, tranzystory, twarde dyski, pamięci USB; umiemy projektować lekarstwa, badać molekuły biologiczne, syntetyzować nanocząstki.

Dnia 27 października klasy 3A po gimnazjum i 3a po podstawówce miały okazje uczestniczyć w wykładzie profesora Jacka Szczytko "Mechanika kwantowa w doświadczeniach - jak to się zaczęło...". Spotkanie odbyło się na Uniwersytecie Warszawskim na wydziale fizyki. Na początku wykładu zostaliśmy wprowadzeni w historię mechaniki kwantowe dzięki której nie tylko można lepiej zrozumieć zjawiska zachodzące w mikroświecie, ale także skonstruować urządzenia, które mogą działać tylko dzięki zjawiskom kwantowym: diody, lasery półprzewodnikowe, magnesy nadprzewodzące, tranzystory, twarde dyski, pamięci USB.

Mogliśmy przyjrzeć się wielu doświadczeniom, co ułatwiało nam zrozumienie trudnego tematu jakim jest mechanika kwantowa. Profesor Szczytko przybliżył nam  zasady rządzące mikroświatem i  zagadnienia takie jak: promieniowanie ciała doskonale czarnego, efekt fotoelektryczny, linie widmowe atomów. Na koniec mogliśmy sprawdzić jak dużo zapamiętaliśmy z wykładu rozwiązując krótki test.

Wiktoria Janicka, Aleksandra Wróblewska, Oliwia Żaczek IIIA

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP