Szkoła

"Nie istnieje lepszy statek do dalekich podróży, niż dobra książka."

                                                                                    Emil Dickinson

Światowy Dzień Książki I Praw Autorskich, tradycyjnie poświęcony jest promocji literatury i czytelnictwa problematyką związaną z ochroną praw autorskich.  Wywodzi się z Katalonii, pierwszy raz zorganizowano je w 1926 r. Jest to ważna data w historii literatury światowej: data śmierci Cervantesa, urodzin i śmierci Szekspira mężczyźni ofiarowywali kobietom czerwoną różę w tym dniu, a one darowały im książkę. W 1995 r. UNESCO ogłosiła 23 kwietnia Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich. Polski Komitet ds. UNESCO przekazał, że "w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich UNESCO zachęca uczniów, nauczycieli, czytelników z całego świata, a także wydawców i bibliotekarzy - nas wszystkich, do dzielenia się pasją do literatury i wyrażania miłości do czytania za pośrednictwem stron w mediach społecznościowych, takich jak np.: #WorldBookDay".

Wskazano, że znaczącą rolę w promocji książki i czytelnictwa odgrywa także Sieć miast kreatywnych UNESCO w dziedzinie literatury. Należą do niej dwa polskie miasta: Kraków (od 2013 r.) i Wrocław (od 2019 r.).Z inicjatywy UNESCO, od dwudziestu lat, co roku 23 kwietnia kolejne miasto staje się Światową Stolicą Książki. W 2021 r. jest nią Tbilisi (stolica Gruzji).

26 kwietnia w godz. 14-16.00  Polska Izba Książki organizuje debatę online pt. "Miasta księgarń: Kraków - Poznań - Szczecin - Warszawa. Modele współpracy samorządów z niezależnym księgarstwem". Wezmą w niej udział: Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury; Katarzyna Kamińska, dyrektorka Wydawnictwa Miejskiego Poznania; Joanna Leszczyńska, dyrektorka Wydziału Kultury UM Szczecin; Artur Jóźwik, dyrektor Biura Kultury UM st. Warszawy.

                                                                                                                                            MW/biblioteka/

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP