21 marca przypada Światowy Dzień Zespołu Downa. Ta data nie jest przypadkowa i nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa dodatkowego, trzeciego chromosomu w 21. parze chromosomów.
Święto to zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, natomiast od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ). Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i ich potrzeby, zwiększenie świadomości o chorobie oraz promowanie praw osób z zespołem Downa do pełnego uczestniczenia w życiu społecznym. Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego z jakim borykają się osoby z zespołem Downa. Niech ten dzień będzie świętem radosnym, a życie osób z zespołem Downa, barwne i szczęśliwe.
MuszkA
Astronomiczna, kalendarzowa, meteorologiczna... Kiedy tak naprawdę zaczyna się wiosna?
Dziś (20 marca) o godz. 10:01 rozpocznie się astronomiczna wiosna, a dzień później wiosna kalendarzowa. Od jakiegoś czasu mamy już wiosnę meteorologiczną. Czym te wszystkie wiosny się różnią?
Tak naprawdę wiosna – przynajmniej wiosna meteorologiczna – już się zaczęła, a stało się to 1 marca. Właśnie na taką datę umówili się meteorolodzy i klimatolodzy ze względów praktycznych. Z wiosną kalendarzową sprawa także jest prosta: rozpoczyna się 21 marca i ta data również jest stała.
Wiosna astronomiczna w tym roku 20 marca
Z wiosną astronomiczną jest inaczej: termin jej rozpoczęcia wyznacza położenie Ziemi względem Słońca. Może rozpocząć się 19, 20 lub 21 marca.
Dr Radosław Zajdel z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Nie wszystko jest jasne? No to po kolei.
26 marca 2025r. o godzinie 18.00 zapraszamy do hali sportowej.
Film o szkole :) Wirtualny spacer po Maczku
https://www.facebook.com/reel/622906410527373/?app=fbl
1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia Polski.
Dzień ten został ustanowiony przez sejm w 2011 roku, aby zachować pamięć o partyzantach, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni i kontynuowali walkę z sowieckim okupantem. W antykomunistycznym podziemiu walczyło od 120-180 tys. Polaków.
Powojenne podziemie antykomunistyczne stanowiło naturalną kontynuację działalności niepodległościowej dla tysięcy żołnierzy z okresu okupacji II Wojny Światowej.
Uczestniczyli w nim przedstawiciele wszystkich grup społecznych i zawodowych: inteligencja, robotnicy i chłopi, młodzież oraz ci wszyscy, dla których podstawowym impulsem działania była gotowość walki o wolną Ojczyznę, aż do powstania NSZZ „Solidarność” stanowiło przykład najliczniejszej formy oporu polskiego społeczeństwa wobec komunistycznej władzy. Przez jego szeregi przewinęło się 250–300 tys. ludzi.
Symbolicznym końcem zbrojnego oporu była śmierć Józefa Franczaka „Lalka”, zabitego przez ZOMO 21 października 1963 roku. Jednak do końca PRL-u w całym kraju ukrywało się pod fałszywymi nazwiskami jeszcze wielu żołnierzy podziemia. Ścigani aż do 1989 r. przez SB trwali w konspiracji, z dala od własnych rodzin, z którymi nie dane było im się spotkać przez kilkadziesiąt lat.
Musimy pamiętać o ich niezłomnej postawie, szczerym patriotyzmie, poświęceniu i ofierze życia. Z ich dokonań wyrastała niepodległa Rzeczypospolita.
MuszkA
Szanowna Młodzieży.
Ruszamy z III edycją maczkowego Turnieju 3x3MaczekBasket. Podobnie jak w latach poprzednich przewidujemy na jego rozegranie dwa terminy (szczegóły w Regulaminie). Podobnie również jak w poprzedniej edycji rozgrywamy tylko kategorię OPEN co oznacza,
Szanowni Państwo, Drodzy uczniowie
Dyrekcja XCIV LO po konsultacjach z uczniami i RR podjęła decyzję o zmianie ajenta stołówki od 1 stycznia 2025r. Od tego roku usługami gastronomicznymi w naszym liceum będzie zajmowała się firma BlubarCatering, która uruchamia swoją działalność z dniem 13 stycznia 2025r. W tym dniu ruszają nowe obiady w stołówce szkolnej :)
Mamy nadzieję, że będą Państwo zadowoleni. Szczegóły dotyczące obiadów znajdują się w zakładce: Dla rodziców i uczniów - Obiady w szkole _Nowe!
MuszkA