5 października upamiętniono 81. rocznicę Powstania 1. Dywizji Pancernej. W uroczystości wzięli udział kombatanci, przedstawiciele władz, mieszkańcy Warszawy oraz klasy pierwsze naszego liceum wraz z wychowawcami i dyrekcją. Wydarzenie było współorganizowane przez stołeczne środowisko 1. Polskiej Dywizji Pancernej przed Pomnikiem 1. Polskiej Dywizji Pancernej przy pl. Inwalidów w Warszawie.
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk powiedział, że - tradycyjnie już spotykamy się na początku października pod tym żoliborskim, warszawskim pomnikiem - jednym z najpiękniejszym w stolicy - aby oddać hołd generałowi, który nie przegrał żadnej bitwy oraz oddać hołd jego żołnierzom, którzy gotowi byli do najwyższych poświęceń w imię wartości, które od wieków tworzą fundament europejskiej cywilizacji. - Żołnierze generała Stanisława Maczka byli tymi, którzy swoją krwią znaczyli szlak wolności - w Polsce, we Francji, w Belgii i Holandii, wierząc, że nie ma takiej ceny, której nie można zapłacić za to, aby Rzeczpospolita była wolna, aby Europa była wolna. Czynili wiele, pełni poświęcenia, aby Europa została wyzwolona spod niemieckiego jarzma - podkreślił.
„Do rangi symbolu urastają wydarzenia kończące szlak bojowy Pierwszej Dywizji, kiedy 4 maja 1945 roku Dywizja dotarła do bazy w Wilhemshaven, gdzie Generał Maczek przyjął kapitulację dowódcy twierdzy. Szlak bojowy 1. Dywizji Pancernej przynosi Polsce chlubę do dzisiaj, do dzisiaj na zachodzie Europy pamięta się o bohaterstwie Polaków z Pierwszej Dywizji. Szczególnie o polskim natarciu na Bredę, które uchroniło miasto od zniszczeń” – podkreślił w swoim przemówieniu minister Michał Syska. „Dziś kolejne pokolenia mieszkańców Bredy i innych miast Europy Zachodniej kultywują pamięć o polskich bohaterach. To najlepszy dowód uznania dla bohaterstwa 1. Dywizji Pancernej Generała Maczka. Dziś oddajemy hołd tutaj w Warszawie w stolicy Polski ojczyzny, za którą przelewali krew. Cześć i chwała bohaterom!”.
Reprezentacja uczniów z klasy 1C.
MuszkA