Szkoła

 

Tegoroczny sezon zimowy powoli odchodzi do przeszłości. Początek wiosny. Tak to już dziś !

Zgodnie z kalendarzem astronomicznym pierwszy dzień wiosny przypada w równonoc wiosenną, czyli w okresie przejścia Słońca przez tzw. punkt Barana. Dokładna data równonocy zależy od miejsca obserwacji. W przypadku polskiej strefy czasowej jest to zazwyczaj 21 marca, natomiast dla półkuli południowej okolice 21-24 września. W tym roku wiosna astronomiczna w Polsce rozpocznie się dzień wcześniej, w środę 20 marca o godz. 04:07.

W kolejnych latach astronomiczna wiosną będzie rozpoczynać się 20 marca lub 19 marca. Co ciekawe, na astronomiczną wiosnę w dniu 21 marca trzeba będzie poczekać aż do 2102 roku. "Przesuwanie się" astronomicznej daty początku wiosny to efekt różnicy pomiędzy długością roku zwrotnikowego, a kalendarzem gregoriańskim.

To właśnie ta data jest najczęściej kojarzona z początkiem sezonu wiosennego. 21 marca jest oficjalnym, kalendarzowym początkiem wiosny – w tym roku wypadającym właśnie dziś w czwartek. Pierwszy dzień wiosny jest w Polsce związany m.in. z tradycyjnym obrzędem "topienia Marzanny", kukły symbolizującej słowiańską boginię śmierci i odrodzenia (Marzana, Morena, Mora). W tym dniu przypada również mniej oficjalne święto, czyli popularny Dzień Wagarowicza. W polskich szkołach początek wiosny jest często celebrowany wyjściem w plener, konkursami sportowymi lub organizacją wycieczek. 

  Również w Maczku przywitaliśmy wiosnę z wielkim hukiem :) Dziś uczniowie klas 1-3 przygotowali kukły Marzanny według własnych pomysłów oraz wiersze o pani zimowych symboli i oznak. Czas przegonić zimę na cztery wiatry, więc trzema było się do tego przyłożyć:) Ileż można chodzić w zimowych płaszczach, kurtkach ciepłych czapkach i szalikach? Czas przegonić zimę i oby wiosna zagościła już na stałe :) Klasy postarały się również o piękne przywitanie wiosny 2024 i przygotowały stoiska z pysznościami wg wylosowanego motywu. I tak:

  • 1a-linie, 1b-nuta, 1c-liczby, 1dn-krzyżyk, 1dh-kończynka, 1e-litera (wybrali E), 1f-słońce,
  • 2a-woda, 2bw-serce, 2bh-piorun, 2c-jajko, 2dn-koło, 2dh-owoce, 2dh1-ryba, 2e-trójkąt, 2e1-kwiatek, 2f-księżyc,
  • 3a-kurczak, 3b-liść, 3c-motyl, 3dn-chmura, 3e-prostokąt, 3f-strzałka.

Pomysłowość uczniów jest wielka i była pyszna :) Mam nadzieję, że wiosna poczuła się godnie przywitana i zawita w pełnej krasie; słońcem, ciepłem i kolorami :) Aby do lata!

MuszkA

ZOBACZ GALERIĘ:

Galeria zdjęć:

(Fotogaleria RaVT)

 

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP