Szkoła
Szkoła w nowej odsłonie.
W trakcie modernizacji.
Nasza szkoła_przed remontem.
Wejście główne.
Profesjonalne zajęcia sportowe.
Na profesjonalnym obiekcie.
Rowerem do szkoły.
Szybko i bezpiecznie.
Lubimy się uczyć.
Pogłębiamy wiedzę.
Współpraca z uczelniami.
Drzwi do kariery.
Uczymy się języków.
Bez barier.
Piękna okolica.
Dużo zieleni.
Nowoczesna biblioteka i czytelnia.
Bogaty księgozbiór.
Nasz Maczek.
Maczkowy mural.

    Już w najbliższą niedzielę Walentynki. Corocznie w naszym liceum był to dzień, w którym niejeden uczeń mógł okazać swoją sympatię w sposób szczególny - poczta walentynkowa, koncert życzeń, serduszka, walentynkowe dekoracje i stroje oraz miłe gesty to niemalże zwyczaj. W tym roku przebywamy  w domach, nauka odbywa się zdalnie a i to piękne święto, święto miłości musimy obchodzić zupełnie inaczej. Jest okazja, aby sięgnąć do historii tego jakże wyjątkowego święta. Skąd pochodzą walentynki, co wiąże się z tym świętem, co i jak można wywróżyć tego dnia? Oto kilka faktów o walentynkach, które warto poznać, nim to święto nadejdzie :) 14 lutego w wielu miejscach na świecie celebrowane jest święto zakochanych, czyli tak zwane Walentynki. Święto to, staje się coraz bardziej popularne, powstaje też coraz więcej przesądów walentynkowych, a także walentynkowych zwyczajów. 

14 lutego - skąd pochodzą walentynki

Obecnie walentynkowe zwyczaje wiążą się ze specjalnymi walentynkowymi dekoracjami, życzeniami i upominkami. Ten zwyczaj ma jednak całkiem długą historię. Święto miłości i imieniny Walentego, które wypadają dokładnie w ten sam dzień to nie przypadek. Podobnie jak w przypadku Halloween, tak również walentynki wbrew obecnym stereotypom nie są zwyczajem zaczerpniętym z kultury amerykańskiej. Na starym lądzie obchodzono je bowiem już od czasów średniowiecza. Wówczas zwyczaj ten był obecny jedynie w Europie południowej i zachodniej, jednak z biegiem czasu stał się popularny również w pozostałych częściach kontynentu. W Cesarstwie Rzymskim tego samego dnia, co wspomnienie świętego Walentego odbywały się zabawy związane z poszukiwaniem wybranki serca. W związku z rzymskim pochodzeniem niektórych przesądów walentynkowych, jak i panujących tego dnia zwyczajów, walentynki wiązane są z postaciami z mitologii, a więc Kupidynem, Erosem czy Panem. Obecne święto zakochanych utożsamia się z Luperkaliami poświęconymi Junonie - bogini kobiet oraz małżeństwa.

Tradycje walentynkowe w Polsce

W Polsce również obchodzone są walentynki, jako dzień, w którym celebruje się miłość zakochanych. Tradycje walentynkowe w Polsce wiążą się ze wspomnieniem świętego Walentego z Bawarii i Tyrolu. Od lat 90. XX co roku zyskują na popularności. Miastem, w którym walentynki są najhuczniej obchodzone jest Chełm. Jednym z walentynkowych zwyczajów, który bardzo wyraźnie przyjął się w Polsce, jest wysyłanie tak zwanych walentynek - ozdobnych kartek z życzeniami, nie tylko dla ukochanej osoby, ale również dla najbliższych. Wszechobecne stały się również walentynkowe gadżety oraz ozdoby.

Kocha, lubi, szanuje… przesądy walentynkowe

Święto miłości, podobnie jak listopadowe andrzejki, to doskonały czas na przewidywanie przyszłości, a dokładniej imienia wybranki/wybranka, ilości dzieci i innych ważnych kwestii dotyczących życia miłosnego. Jedną z wróżb walentynkowych jest skubanie płatków czerwonej róży. Przy odrywaniu każdego płatka należy wymieniać poszczególne uczucia (kocha, lubi, szanuje, nie chce, nie dba, nie czuje) myśląc o jednej, konkretnej osobie. W zależności od tego, jakie słowo padnie przy ostatnim płatku róży, takich uczuć należy się spodziewać od tej osoby.

Dwie połówki jabłka… i pestki

Kolejnym przesądem walentynkowym jest wróżenie z jabłka. Jest to niezwykle prosta wróżba, dedykowana w szczególności osobom, które już mają swojego wybranka serca. Wybrane jabłko należy przekroić na pół. Ilość znajdujących się wewnątrz pestek odpowiadać będzie liczbie dzieci w przyszłości.

Fotografie i pierścionek na sznurku

Żeby wykonać tę wróżbę, należy posiadać fotografie osób, które mogą być potencjalnymi wybrankami serca. Następnie trzeba rozłożyć zdjęcia na stole i poruszać nad nimi pierścionkiem zawieszonym na sznurku. Jeśli nad którymś zdjęciem pierścionek przestanie się obracać - zdjęcie to należy odłożyć. Tym sposobem zostaną wyeliminowane wszystkie fotografie oprócz jednej - fotografii przyszłego wybranka.

Wierszyk przez ramię, gałązka rozmarynu i wyśniony narzeczony

Kolejnym przesądem walentynkowym jest umieszczenie w przeddzień walentynek niewielkiej gałązki rozmarynu pod poduszką. Dzięki temu, w nocy podczas snu będzie można zobaczyć, kto jest nam pisany i kto okaże się wybrankiem serca w przyszłości.

Mamy nadzieję, że udało Nam się trochę przybliżyć historię walentynek. Cóż, pozostaje Nam czekać na swoją walentynkę i dodać Happy Valentine Day!

Klasa 1b

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP