Szkoła
Szkoła w nowej odsłonie.
W trakcie modernizacji.
Nasza szkoła_przed remontem.
Wejście główne.
Profesjonalne zajęcia sportowe.
Na profesjonalnym obiekcie.
Rowerem do szkoły.
Szybko i bezpiecznie.
Lubimy się uczyć.
Pogłębiamy wiedzę.
Współpraca z uczelniami.
Drzwi do kariery.
Uczymy się języków.
Bez barier.
Piękna okolica.
Dużo zieleni.
Nowoczesna biblioteka i czytelnia.
Bogaty księgozbiór.
Nasz Maczek.
Maczkowy mural.

       

       Już tylko kilka dni i będzie 6 grudnia - Mikołajki :) Na ten dzień dzieci na całym świecie czekają z utęsknieniem :) Czy tylko dzieci?  To zeświecczona nazwa dnia Świętego Mikołaja, obchodzona na cześć świętego biskupa Mikołaja z Miry. Dla wielu z nas to wyraźny sygnał, że i święta Bożego Narodzenia są tuż, tuż.

Trochę historii…

Wzmianki o zwyczaju obdarowywania się prezentami w Polsce można znaleźć już w tekstach z XVIII wieku. Dzieci otrzymywały w dniu św. Mikołaja jabłka, złocone orzechy, pierniki i drewniane krzyżyki. Legenda świętego Mikołaja zrodziła się na podstawie historii Mikołaja, biskupa Miry, który według źródeł cały swój majątek rozdał biednym. Jako szczodry darczyńca został pierwowzorem postaci rozdającej prezenty dzieciom. Przedstawiany jako starzec z okazałą brodą, często w infule i pastorałem, przybywa z workiem prezentów i pękiem rózg w ręce. 6. grudnia (w rocznicę śmierci świętego) dzieciom przynosi prezenty.

Współcześnie nazwa “mikołajki” pojawiła się w czasach komunizmu: był to sposób na określenie miłej tradycji obdarowywania się 6. grudnia, ale z pominięciem świętego patrona tego dnia. Dziś nazwa ta określa zwyczaj (obecny m.in. w wielu szkołach i przedszkolach) wymieniania się drobnymi prezentami z wcześniejszym losowaniem “swojego mikołajka” czy “swojej mikołajki” (czyli osoby, którą się obdaruje).

Najbardziej charakterystyczny element stroju świętego mikołaja – czerwona czapka z białym pomponem, stała się jednym z komercyjnych symboli świąt Bożego Narodzenia. Listy z życzeniami do świętego Mikołaja dzieci z całego świata mogą wysyłać do trzech urzędów pocztowych –  Norwegii, Finlandii lub Kanady. A czy Wy już wysłaliście list do świętego Mikołaja?

MuszkA

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP