Szkoła

 

Dzień Pierwszej Pomocy został ustanowiony został w 2000 roku z inicjatywy Międzynarodowego Ruchu Czerwonego Krzyża, jednej z największych organizacji humanitarnych na świecie. Święto to ma na celu uświadomienie, jak ważna jest umiejętność udzielenia pierwszej pomocy, a także promowanie akcji edukacyjnych wśród obywateli. W związku z tym również postanowiliśmy przybliżyć podstawy udzielania pierwszej pomocy.

Poznanie zasad pierwszej pomocy, której możemy udzielić komuś jeszcze przed przyjazdem lekarza czy pogotowia, to kwestia ważna i na wagę życia. Warto przyjrzeć się poniższym zasadom i przećwiczyć opisane działania. Dotyczą one najpowszechniejszych sytuacji, w których z łatwością może znaleźć się ktoś z naszych bliskich lub my sami. 

WAŻNE! Czy wiesz, gdzie w domu masz apteczkę pierwszej pomocy? A w Twojej szkole? Klasie? Samochodzie rodziców? To ważne, abyś w razie wypadku wiedział, gdzie szukać niezbędnych do udzielenia pomocy narzędzi. 

Jak postępować? 

* Sprawdź reakcje poszkodowanego:  dotknij go i zapytaj głośno: ,,Czy mnie Pan/i słyszy? Co się stało?”

* Jeśli poszkodowany reaguje, obserwuj jego dalsze samopoczucie. 

* Szczególnie ważne jest hamowanie krwotoków, jeśli jakiś się pojawił!

* Jeśli poszkodowany nie reaguje, wezwij pomoc, a następnie sprawdź czynności życiowe. 

* Jeśli oddech nie jest miarowy, słychać tylko pojedyncze westchnienia lub poszkodowany w ogóle nie oddycha, lekko odchyl jego głowę do tyłu – to często wystarcza, by przywrócić normalny oddech. Jeśli nadal nie oddycha – rozpocznij sztuczne oddychanie. Jeśli do tego nie słyszysz, aby biło serce, rozpocznij reanimację. 

Pamiętaj, aby nie ruszać osób, u których podejrzewasz uraz kręgosłupa lub pleców (chyba, że coś zagraża ich życiu – np. pożar czy wybuch). W przypadku ofiar wypadków samochodowych ZAWSZE trzeba założyć, że kręgosłup został uszkodzony i postępować jak w takiej sytuacji.

Jedną z najważniejszych rzeczy w razie wypadku jest wezwanie pomocy. Jeśli tylko Ty zareagowałeś, a obok jest ktoś jeszcze – poproś głośno o pomoc. Pamiętaj, aby prosić o pomoc konkretną osobę – na „niech mi ktoś pomoże” jakaś osoba może zareagować lub nie. Jeśli powiesz „proszę pani, tak, pani w czerwonym swetrze, proszę zadzwonić na pogotowie” – raczej nie odmówi. 

Wzywając pogotowie, pamiętaj, aby odpowiadać na wszystkie pytania osoby, z którą rozmawiasz i nigdy nie rozłączać się jako pierwszy!  

Zgłoś zdarzenie:  

* powiedz, gdzie dokładnie jesteś,

* opowiedz, co się stało, 

* powiedz, ilu osobom stało się coś złego, 

* opisz, jaki jest stan tych osób i czy już coś zrobiłeś, żeby im pomóc, 

* podaj swoje imię i nazwisko oraz telefon, 

* odpowiedź na wszystkie pytania, jakie zada Ci osoba, z którą rozmawiasz, 

* nigdy nie rozłączaj się pierwszy!

Budżet Partycypacyjny

CKE

BIP